Bahçelerine aşılı ceviz fidanı dikimi yapmaya karar verdikten sonra birçok kriter karşınıza çıkacaktır. Bunların içerisinde ilk olarak tüplü ve açık köklü ceviz fidanları arasından tercih yapmak olacaktır. Sizlerde eğer yeni bir bahçe kurmayı hedefliyorsanız iki tür arasında ki farkları iyice inceleyerek istediğiniz bahçeye kavuşabilirsiniz.

tuplu ceviz fidanı

Tüplü Ceviz Fidanı Ekim ve İklim Şartları 

Dikim işlemlerine bakıldığı zaman tarlalarınız da genel analizler (toprak ve iklim) yapıldıktan sonra belli mesafeler ile birlikte ekim yapılmaktadır. Tüplü ceviz fidanları kendiliğinden poşetli olduğu için kolay bir şekilde dikilir.

Tüplü ceviz fidanı iklim şartlarına bakıldığı zaman karasal iklim ile varlığını sürdüren bölgelerde ciddi anlamda kaliteli ürünler vermektedir. Yazları sıcak ve kurak kışları yağış miktarı az olan bölgelerde yaşıyor ve ceviz ekmeyi düşünüyorsanız dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz. Ülkemizde genelde olarak İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Batı Anadolu bölgelerinde kullanılmaktadır. 

acik koklu ceviz fidani

Açık Köklü Ceviz Fidanı Ekim ve İklim Şartları 

Açık köklü fidanlarının sonbahar kış döneminde yaprakları döküldüğü andan itibaren Kasım ayı içerisinde açık köklü ceviz fidanı dinlenme dönemine geçmektedir. Mart ile Eylül aylarında genel olarak dikim işlemi yapılmaktadır. Mutlaka belli aralıklar ve belli ölçüleri kullanarak dikim yapmalısınız.

Bu tür fidanlar İklim şartlarını incelediğimiz zaman yüksek rakımlarda ve dağlık arazilerde sıklıkla tercih edilmektedir. Biraz soğuk havaları seven ve bununla birlikte varlığını sürdürürler. Ülkemizde daha çok Bursa, Kocaeli, Denizli, Isparta, Eskişehir, Ankara bölgelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. 

Tüplü Ceviz Fidanı ve Açık Köklü Ceviz Fidanı Verim Oranları 

Tüplü ceviz fidanı ve açık köklü ceviz fidanı arasındaki farklar olarak verim oranların ciddi değişimler bulunmamaktadır. Ekim yaptığınız alan içerisinde kolaylıkla verim alabilirsiniz. Tüplü ceviz daha çok uzun dönemlerde ürün verirken açık köklü cevizler kısa bir süre içerisinde verim vermektedir.

Doğru ekim yaptığınız kadar mutlaka doğru bakımları da yapmanız gerekmektedir. Aksi halde iki fidan türü de sizlere hiçbir şekilde katkı sağlamayacak ve istediğiniz ürünü elde etmeniz bir hayli zorlaşacaktır. 

Bizler Panç Fidancılık olarak sizlerin dikim ve bakım konusunda satış sonrası hizmetlerimizle yanınızda oluyoruz. Bizden fiyat ve bilgi almadan karar vermeyin...

Ceviz Fidanı Çeşitleri