Ceviz fidanı yetiştirmeye karar verdikten sonra çeşide uygun gerekli iklim şartlarının öğrenilmesi ve buna göre hareket edilmesi ciddi anlamda önemlidir. Üreticilerin göz ardı ettiği bu durum çoğu zaman beklenmedik sorunlar ile sizlerin karşılaşmasına neden olmaktadır. Ceviz iklim şartları olarak uygun koşullar yakalandığı zaman üretimde büyük ölçüde artma gözlemlenmiştir. Aşağıda yer alan iklim şartlarına uyum sağlamak sizlere her zaman için yarar sağlayacaktır.

ceviz fidani iklimi

Sıcaklık İsteği 

Sıcaklık olayına bakıldığı zaman uygun koşulların sağlanması gerekmektedir. Öncelikle unutmamanız gereken ceviz çok sıcağı seven bir ürün olmasına rağmen sıcak hava ile fazla kaldığında yapraklarında ciddi anlamda yanıklar oluşmaktadır. Buda fidanın üretim alanında ciddi düşüşler yaşamasına neden olmaktadır. 

Kış aylarını inceleyecek olursak ceviz fidanı çeşidinin -3 ile -7 arasında bir sıcaklığa dayanması mümkündür. Genelde soğuk yerlerde yetiştiren insanlar eğer -7 den sonra artan bir ısı kaybı gözlemliyorsa kısa bir süre içerisinde fidanlarına müdahale etmelidir. Tabi ki bu herkes tarafından bilinen bir bilgidir. Çiçeklenme döneminde ise ısının -3’ün altına düşmemesi gerekmektedir. Eğer meyve verme dönemi içerisinde ise -1’in altında olması ürünü etkileyecektir. Yaz aylarında ise 39 ile 40 derece sıcaklığa dayanmaktadır. Lakin 40 dereceden sonra artık kalite kayıpları oluşmaktadır.
 

Yağış İsteği 

Su ihtiyacını ve yazlık stoklarını karşılaması kesinlikle önemlidir. Ceviz fidanı iklim şartları yağış alanında kesinlikle uygun ortamda olmak zorundadır. Yıl içerisinde 500 mm yağış alan bir bölgede kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. 500mm’nin altında ise su ihtiyacını karşılamak için muhakkak bir sistem kurmalısınız. Ayrıca 500 mm yağış hiçbir zaman fidanlarınıza zarar vermez. Fakat bu rakamın üstüne çıkan yağışlar ürünün kalitesini etkilemektedir. 

 

Ceviz Fidanı Çeşitleri